Jak bezproblemowo przedłużyć ważność paszportu?

Jak bezproblemowo przedłużyć ważność paszportu?
Autor Jan Mazurek
Jan Mazurek22.08.2023 | 6 min.

Przedłużenie ważności paszportu wydaje się prostą formalnością, jednak warto podchodzić do tego zadania z rozwagą i przygotować się odpowiednio do wizyty w urzędzie. Poniższy poradnik pomoże sprawnie i bezproblemowo przejść przez cały proces, krok po kroku.

Sprawdź datę ważności paszportu

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, kiedy upływa termin ważności Twojego aktualnego paszportu. Data znajduje się na jednej z pierwszych stron dokumentu. Upewnij się, że paszport jest nadal ważny i nie utracił jeszcze ważności. Jeśli tak się stało, konieczne będzie wystąpienie o nowy paszport, a nie jedynie o przedłużenie starego. Jeśli paszport nadal obowiązuje, zapisz dokładną datę upływu ważności.

Ustal ile czasu zostało do upływu ważności

Kolejnym krokiem jest określenie, jak dużo czasu pozostało do końca okresu ważności paszportu. Większość paszportów jest ważna przez 10 lat od daty wydania. Jeśli do upływu terminu pozostało mniej niż 6 miesięcy, należy jak najszybciej wystąpić o przedłużenie ważności. Im wcześniej złożysz wniosek, tym sprawniej uda się go rozpatrzyć i unikniesz stresu związanego z ewentualnym oczekiwaniem na gotowy dokument tuż przed wyjazdem za granicę.

Złóż wniosek o przedłużenie ważności paszportu

Gdzie i jak złożyć wniosek?

Wniosek o przedłużenie ważności paszportu składa się w urzędzie gminy, w którym mieszkasz. Możesz to zrobić osobiście lub przez pełnomocnika. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą aktualny paszport, którego ważność chcesz przedłużyć. We wniosku wskażesz, na jaki okres (5 lub 10 lat) chcesz go przedłużyć. W urzędzie wypełnisz odpowiedni formularz.

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku?

Do wniosku musisz dołączyć swoje aktualne zdjęcie. Powinno być wykonane zgodnie z wymaganiami jak do dowodu osobistego. Dodatkowo może być wymagane okazanie dowodu osobistego w celu weryfikacji danych. Urzędnik sporządzi kserokopię Twojego dowodu i dołączy do wniosku.

Ile kosztuje przedłużenie ważności paszportu?

Za przedłużenie ważności paszportu pobierana jest opłata. Jej wysokość zależy od tego, na jaki okres chcesz go przedłużyć - na 5 lat jest to 30 zł, na 10 lat - 60 zł. Opłatę wnosi się po złożeniu wniosku, zazwyczaj gotówką w kasie urzędu. Dowodem jej uiszczenia jest paragon lub pokwitowanie.

Przygotuj się do wizyty w urzędzie

Jak bezproblemowo przedłużyć ważność paszportu?

Zabierz ze sobą wymagane dokumenty

Udając się do urzędu, sprawdź, czy masz ze sobą wszystkie wymagane dokumenty: aktualny paszport, którego ważność chcesz przedłużyć, nowe zdjęcie oraz dowód osobisty. Pamiętaj też o pieniądzach na opłatę. Posiadanie kompletu dokumentów przyspieszy załatwienie sprawy.

Sprawdź godziny otwarcia urzędu

Zanim wybierzesz się do urzędu, upewnij się, o której jest otwarty. Godziny pracy urzędów bywają różne, standardowo od poniedziałku do piątku. Niektóre urzędy przyjmują też we wtorki i czwartki. Dla pewności sprawdź informacje na stronie internetowej swojego urzędu lub zadzwoń.

Zaplanuj dojazd i czas wizyty

Zaplanuj z wyprzedzeniem, jak dotrzesz do urzędu - czy jedziesz komunikacją miejską czy samochodem. Weź pod uwagę poranne lub popołudniowe godziny szczytu, aby się nie spóźnić. Dodatkowo warto przeznaczyć odpowiednią ilość czasu - złożenie wniosku i opłacenie zajmuje zwykle około 30-60 minut.

Złóż wniosek w urzędzie osobiście

Wypełnij wniosek w urzędzie

W urzędzie poprosisz o odpowiedni formularz wniosku o przedłużenie ważności paszportu. Pracownik pomoże Ci go wypełnić - podasz swoje dane personalne oraz okres o jaki chcesz przedłużyć paszport. Złóż podpis w wyznaczonym miejscu.

Dołącz wymagane zdjęcie i dokumenty

Do wypełnionego wniosku dołącz nowe zdjęcie oraz oddaj swój paszport, który ma zostać przedłużony. Pracownik urzędu wykona kopię Twojego dowodu osobistego i również dołączy ją do dokumentacji.

Opłać przedłużenie ważności paszportu

Kolejnym krokiem będzie opłacenie przedłużenia ważności paszportu w kasie urzędu lub przelewem. Pamiętaj, aby zachować dowód wniesienia opłaty. Na tym etapie złożenie wniosku można uznać za zakończone.

Odbierz gotowy paszport

Sprawdź status wniosku online lub telefonicznie

Zanim udasz się ponownie do urzędu, możesz sprawdzić online lub telefonicznie, czy Twój nowy paszport jest już gotowy do odbioru. Uchroni Cię to przed dodatkowymi wyjściami do urzędu. Wystarczy podać numer wniosku lub dane personalne, aby uzyskać informację o statusie sprawy.

Odbierz paszport w urzędzie osobiście

Kiedy paszport będzie gotowy, udasz się ponownie do urzędu w celu jego odbioru. Nowy dokument odebrać może tylko osoba, której paszport dotyczy. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą dowód tożsamości - dokument zostanie wydany po okazaniu go.

Sprawdź poprawność danych w nowym paszporcie

Na koniec uważnie sprawdź swoje dane w nowym paszporcie - imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, daty ważności. Upewnij się, że są prawidłowe i zgodne z Twoimi danymi. W razie jakichkolwiek błędów, zgłoś je od razu w urzędzie.

Przedłużenie ważności paszportu przebiega sprawniej, gdy dobrze się do niego przygotujesz. Pamiętaj o sprawdzeniu terminu ważności, złożeniu wniosku z odpowiednim wyprzedzeniem i zabraniu wymaganych dokumentów. Śledząc status online, unikniesz zbędnych wizyt sprawdzających. W razie pytań, nie wahaj się skontaktować z urzędnikami.

Podsumowanie

Przedłużenie ważności paszportu to prosta formalność, jeśli podejdziesz do niej w organizowany sposób. Pamiętaj, aby sprawdzić datę ważności z odpowiednim wyprzedzeniem i złożyć wniosek z co najmniej 6-miesięcznym wyprzedzeniem. Przygotuj wymagane dokumenty, a wizyta w urzędzie zajmie Ci tylko kilkadziesiąt minut. Online możesz monitorować status wniosku, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych wyjść. Odpowiednie zaplanowanie i zorganizowanie wizyt urzędowych pozwoli załatwić tę formalność szybko i bez stresu.

Najczęstsze pytania

Zwykły paszport biometyczny jest ważny przez 10 lat od daty wydania. Można go przedłużyć o kolejne 5 lub 10 lat.

Do wniosku należy dołączyć jedno aktualne zdjęcie. Powinno spełniać takie same wymagania jak zdjęcie do dowodu osobistego.

Za przedłużenie ważności paszportu na 5 lat pobierana jest opłata 30 zł, natomiast na 10 lat - 60 zł.

Przeciętny czas oczekiwania na gotowy paszport to około 1-2 tygodnie. Dokładny status wniosku można sprawdzić online lub telefonicznie.

Wniosek należy złożyć osobiście w urzędzie gminy, w której się mieszka. Można to zrobić też przez pełnomocnika.

5 Podobnych Artykułów

  1. Okres wypowiedzenia a odprawa: Zrozumienie związku
  2. Jak uzyskać odpis dyplomu ukończenia studiów?
  3. Paszport biometryczny: Wszystko, co musisz wiedzieć! Korzyści, proces wyrobienia, ważność, dokumenty i wniosek o paszport tymczasowy
  4. Dowód rejestracyjny - duplikat i wydanie wtórnika
  5. Jak ubiegać się o świadczenie alimentacyjne?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jan Mazurek
Jan Mazurek

Finanse to temat, który wpływa na nasze życie codziennie, a ja chcę, abyście czuli się pewnie w tym obszarze. Razem będziemy analizować różne aspekty ekonomii i odkrywać, jak podejmować mądre decyzje finansowe. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły