Wyrobienie elektronicznej legitymacji studenckiej

Wyrobienie elektronicznej legitymacji studenckiej
Autor Albert Szewczyk
Albert Szewczyk22.09.2023 | 7 min.

Elektroniczna legitymacja studencka to niezbędny dokument, z którym warto się zapoznać już na początku studiów. Pozwala ona nie tylko potwierdzić status studenta, ale także ułatwia korzystanie z ulg i zniżek. W niniejszym artykule dowiesz się, kto może ubiegać się o e-legitymację, gdzie i kiedy złożyć wniosek, jakie dokumenty są potrzebne, ile kosztuje wyrobienie oraz jak długo trwa cały proces.

Kto może ubiegać się o elektroniczną legitymację studencką?

Elektroniczna legitymacja studencka przysługuje wszystkim studentom szkół wyższych w Polsce. O e-legitymację mogą się ubiegać zarówno studenci studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Nie ma znaczenia, czy studiujesz na uczelni publicznej, czy niepublicznej. E-legitymację otrzymają studenci studiów I i II stopnia, a także jednolitych studiów magisterskich.

Studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych

Z elektronicznej legitymacji studenckiej mogą korzystać studenci studiów stacjonarnych (dziennych) oraz niestacjonarnych (wieczorowych, zaocznych). Nie ma znaczenia tryb studiów - legitymacja przysługuje wszystkim studentom uczelni wyższych.

Studenci uczelni publicznych i niepublicznych

Elektroniczną legitymację studencką otrzymają studenci szkół publicznych (np. uniwersytetów, politechnik), jak i niepublicznych (uczelni prywatnych). Uczelnia musi jedynie spełniać warunki do wydawania legitymacji i podpisać stosowne porozumienie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Studenci I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich

O elektroniczną legitymację studencką mogą wnioskować studenci studiów I stopnia (licencjackich lub inżynierskich), II stopnia (magisterskich) oraz jednolitych studiów magisterskich. Dotyczy to zatem studentów wszystkich poziomów kształcenia na uczelniach wyższych.

Gdzie i kiedy można złożyć wniosek o elektroniczną legitymację?

Aby otrzymać elektroniczną legitymację, należy złożyć wniosek we właściwym dziekanacie na swojej uczelni. Najdogodniejszym momentem jest początek roku akademickiego, kiedy załatwiane są wszelkie formalności związane z rozpoczęciem studiów.

We właściwym dziekanacie swojej uczelni

Wniosek o wydanie elektronicznej legitymacji studenckiej składa się osobiście w dziekanacie na wydziale, na którym odbywają się studia. To dziekanat zajmuje się przyjmowaniem i weryfikacją wniosków, aby następnie przekazać je do realizacji.

Najlepiej tuż po rozpoczęciu roku akademickiego

Najlepszym momentem na złożenie wniosku o elektroniczną legitymację jest początek roku akademickiego. Wtedy w dziekanatach załatwiane są wszelkie formalności związane ze studiami, więc dobrze od razu zadbać o uzyskanie ważnego dokumentu studenckiego.

Wniosek należy złożyć osobiście

Wniosek o wydanie elektronicznej legitymacji musi być złożony osobiście przez studenta w dziekanacie. Nie można go przesłać pocztą tradycyjną ani złożyć online. Konieczna jest fizyczna obecność w celu weryfikacji tożsamości i zdjęcia.

Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia e-legitymacji?

Aby otrzymać elektroniczną legitymację studencką, należy złożyć odpowiednie dokumenty w dziekanacie. Są to przede wszystkim ważny dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty lub paszport), aktualne zdjęcie legitymacyjne oraz dowód wniesienia opłaty za wydanie legitymacji.

Ważny dokument tożsamości ze zdjęciem

Podstawowym dokumentem wymaganym przy składaniu wniosku jest ważny dowód osobisty lub paszport, który potwierdza tożsamość studenta. Na tej podstawie weryfikowane są dane osobowe wpisywane do systemu.

Jedno aktualne zdjęcie legitymacyjne

Do wniosku trzeba dołączyć jedno aktualne zdjęcie legitymacyjne, zgodne z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych. Posłuży ono do umieszczenia w elektronicznej legitymacji studenckiej.

Dowód opłaty za wydanie dokumentu

Kolejnym wymaganym dokumentem jest dowód wniesienia opłaty za wydanie elektronicznej legitymacji. Może to być potwierdzenie przelewu lub wpłaty w kasie uczelni - zależnie od obowiązującego systemu płatności.

Ile kosztuje wyrobienie elektronicznej legitymacji studenckiej?

Wyrobienie elektronicznej legitymacji studenckiej

Koszt wyrobienia elektronicznej legitymacji studenckiej wynosi zazwyczaj około 25 zł. Jest to opłata ustalana przez poszczególne uczelnie i może się nieznacznie różnić. Forma wniesienia opłaty również zależy od wewnętrznych regulacji obowiązujących na danej uczelni.

Opłata wynosi zwykle ok. 25 zł

Standardowa opłata za wydanie elektronicznej legitymacji studenckiej w większości uczelni wynosi około 25 zł. Jest to średnia stawka, aczkolwiek na niektórych uczelniach może być od niej wyższa lub niższa.

Niektóre uczelnie pobierają wyższą opłatę

Część uczelni wyższych pobiera nieco wyższą opłatę za wydanie e-legitymacji, sięgającą nawet 40-50 zł. Z reguły są to uczelnie niepubliczne. Warto sprawdzić wysokość opłaty przed złożeniem wniosku.

Sposób dokonania opłaty zależy od regulaminu uczelni

Opłatę za elektroniczną legitymację studencką można wnosić w formie gotówkowej lub bezgotówkowej, w zależności od zasad obowiązujących na danej uczelni. Najczęściej akceptowane są płatności online, kartą lub gotówką w kasie uczelni.

Jak długo trwa produkcja e-legitymacji studenckiej?

Od momentu złożenia kompletnego wniosku, wyprodukowanie gotowej elektronicznej legitymacji studenckiej trwa zwykle około 2 tygodni. W okresach zwiększonego ruchu, np. na początku roku akademickiego, proces ten może się wydłużyć. O możliwości odbioru dokumentu student powiadamiany jest przez dziekanat.

Wydanie gotowej legitymacji zajmuje ok. 2 tygodni

Standardowy czas oczekiwania na elektroniczną legitymację studencką od złożenia wniosku wynosi około 2 tygodnie. Jest to średni okres, jaki potrzebny jest na weryfikację danych i wyprodukowanie oraz dostarczenie karty na uczelnię.

W okresach dużego ruchu proces może się wydłużyć

Na początku roku akademickiego oraz po zakończeniu rekrutacji na pierwszy rok studiów czas oczekiwania na e-legitymację może się wydłużyć nawet do 3-4 tygodni. Wynika to z dużej liczby składanych w tym czasie wniosków.

Odbiór osobisty w dziekanacie po zgłoszeniu gotowości

Gdy elektroniczna legitymacja studencka będzie gotowa do odbioru, dziekanat zawiadomi o tym studenta. Odbiór karty odbywa się osobiście w dziekanacie po okazaniu dokumentu tożsamości - tak jak w przypadku składania wniosku.

Podsumowanie

Elektroniczna legitymacja studencka to dokument, z którego warto skorzystać już na początku studiów. Pozwala on potwierdzić status studenta, a także ułatwia dostęp do ulg i zniżek. Aby otrzymać e-legitymację, należy złożyć wniosek w dziekanacie wraz z wymaganymi dokumentami i uiścić opłatę w wysokości ok. 25 zł. Cały proces od złożenia wniosku do odebrania gotowej legitymacji trwa zwykle ok. 2 tygodnie. Warto więc jak najszybciej wystąpić o ten dokument, aby móc cieszyć się przysługującymi zniżkami.

Najczęściej zadawane pytania

Tak, elektroniczna legitymacja studencka przysługuje studentom uczelni publicznych i niepublicznych.

Opłata pobierana jest przy wydaniu każdej kolejnej legitymacji. Dotyczy to również nowej karty w przypadku zgubienia poprzedniej.

Nie, wniosek musi być złożony osobiście w dziekanacie. Wymagana jest obecność studenta.

Nie, odbiór karty możliwy jest tylko osobiście po okazaniu dokumentu tożsamości przez studenta.

Informację o gotowości do odbioru elektronicznej legitymacji otrzymasz z dziekanatu drogą mailową lub telefoniczną.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Okres wypowiedzenia a odprawa: Zrozumienie związku
  2. Jak uzyskać odpis dyplomu ukończenia studiów?
  3. Paszport biometryczny: Wszystko, co musisz wiedzieć! Korzyści, proces wyrobienia, ważność, dokumenty i wniosek o paszport tymczasowy
  4. Dowód rejestracyjny - duplikat i wydanie wtórnika
  5. Moneyball: Prawdziwa historia, która zmieniła baseball - recenzja filmu
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Albert Szewczyk
Albert Szewczyk

W dzisiejszym świecie, zrozumienie finansów i umiejętność analizy dokumentów to klucz do sukcesu. Na mojej stronie znajdziecie analizy finansowe, porady dotyczące inwestycji oraz praktyczne wskazówki, jak zarządzać swoim budżetem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły